تلفن تماس: 204-8541011-0513

موسسه دارویی آستان قدس رضوی

آرشیو کل اخبار
درمان فیبروز ریه با ارزان ترین داروی درمان دیابت

مطالعات جدید محققان آلاباما در بیرمنگام نشان می دهد داروی متفورمین که رایج ترین و ارزان ترین داروی درمان دیابت است، روند رشد فیبروز ریه را معکوس می کند و می تواند در درمان این عارضه مورد استفاده قرار گیرد.
به گزارش ایرنا از پایگاه خبری مدیکال ساینس، این مطالعه حیوانی نشان می دهد متفورمین سوخت و ساز سلول ها را هدف قرار می دهد و از این طریق می تواند در درمان فیبروز موثر باشد. 
فیبروز ریه به معنی تشکیل بافت فیبروز در ریه است. معمولا این عارضه با علایمی مانند کوتاهی تنفس، سرفه مزمن، تنگی نفس، خستگی، بی اشتهایی و کاهش وزن و کاهش توان تامین اکسیژن بدن ظاهر می شود و به راحتی از طریق عکس رادیوگرافی و تغییرات عملکرد در تست های ریوی و سی تی اسکن ریه قابل تشخیص است. تشخیص قطعی با نمونه برداری ریه انجام می شود.
فیبروز ریوی ایدیوپاتیک شایع ترین نوع فیبروز ریه است. این بیماری مزمن و کشنده باعث پیشرفت تدریجی بافت فیبروز در ریه می شود و توان تبادل اکسیژن توسط ریه را کاهش می دهد. بر اساس گزارش انجمن سرطان آمریکا، حدود 50 هزار مورد جدید ابتلا به این بیماری بین افراد 50 تا 70 ساله در آمریکا تشخیص داده می شود و تا امروز هیچ درمان موثری برای آن شناخته نشده است.
مطالعات جدید محققان دانشگاه آلاباما نشان می دهد آنزیمی به نام AMPK وجود دارد که سوخت و ساز و حالت های انرژی سلول را تنظیم می کند. این مطالعه نشان می دهد فعالیت AMPK در سلول های میوفیبروبلاست در بیماران مبتلا به فیبروز ریوی ایدیوپاتیک پایین است.
مطالعات مدل های حیوانی نشان می دهد متفورمین که یک داروی ارزان و رایج برای درمان دیابت است، می تواند تعادل سوخت و ساز سلول ها را تغییر دهد و یک استراتژی درمانی موثر برای درمان فیبروز باشد. عوارض جانبی این دارو بسیار ناچیز است. این مطالعه نیازمند بررسی بیشتر است.
نتایج این مطالعه در نشریه Nature Medicine منتشر شده است.

منبع : ایرنا
تعداد بازديد: -
1397/4/13 چهارشنبه
 
امتیاز دهی
 
 

تعداد بازديد اين صفحه: 37
داروهای جدیدپربازدیدترین مقالات ....

ارتباط ویتامین B با خطر ابتلا به سرطان ریه
ارتباط ویتامین B با خطر ابتلا به سرطان ریه
عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی
عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی
گیاه خار مریم و درمان بیماریها
گیاه خار مریم و درمان بیماریها