تلفن تماس: 204-8541011-0513

موسسه دارویی آستان قدس رضوی

آرشیو کل اخبار
درمان اختلالات هورمونی در زنان

وضعیت هورمون های جنسی در طی یک دوره قاعدگی : در آغاز دوره ماهیانه، هورمون FSH (هورمون تحریک کننده رشد فولیکول ) از غده هیپوفیز آزاد می شود.
FSH گروهی از فولیکول ها را تحریک می کند تا به سمت سطح تخمدان رشد کنند.
بعد از دو هفته ( نیمه اول سیکل ماهیانه که فاز فولیکولار نامیده می شود ) تخمک ها بالغ و رشید می شوند و استروژن تولید توسط تخمدان رو به افزایش می گذارد.
همین طور که استروژن تولیدی توسط تخمدان افزایش می یابد تولید FSH توسط غده هیپوفیز کاهش می یابد و میران تولید هورمون LH افزایش می یابد. در این مرحله موکوس قلیایی بارور توسط گردن رحم تولید می شود تا باعث زنده ماندن اسپرم و انتقال سریع آن شود .
همزمان با افزایش ناگهانی هورمون LH، تخمک بالغ از فولیکول آزاد شده، وارد لوله فالوپ می شود (به آزاد شدن تخمک بالغ از فولیکول اوولاسیون گفته می شود) . 
فولیکول خالی از تخمک به جسم زد تبدیل می شود که پروژسترون تولید می کند و این فرآیند مرحله دوم دوره ماهیانه یا فازلوتنال را تشکیل می دهد .
تخمک آزاد شده، در صورت برخورد با اسپرم و انجام عمل لقاح، در طی یک هفته از لوله فالوپ وارد فضای رحم شده پرز هایی را که برجستگی هایی مخصوص برای نفوذ در دیواره رحم هستند تولید می کند.
پرزهای جفتی هورمونی به نام HCG تولید می کنند که باعث بزرگ شدن و رشد جسم زرد در تخمدان و در نتیجه افزایش تولید هورمون پروژسترون می شود.
تنظیم هر یک از مراحل فوق حیاتی است. مثلا خیلی مهم است که حرکت تخمک تا رحم یک هفته طول بکشد اگر مدت این حرکت خیلی زیاد طول بکشد می تواند باعث کاشته شدن رویان در لوله فالوپ و بارداری نا به جا شود و اگر مدت این حرکت کم باشد رویان زودتر از موعد وارد رحم می شود و ممکن است بمیرد.

منبع: دکتر لیلا جعفری

تعداد بازديد: -
1397/4/28 پنجشنبه
 
امتیاز دهی
 
 

تعداد بازديد اين صفحه: 49
داروهای جدیدپربازدیدترین مقالات ....

ارتباط ویتامین B با خطر ابتلا به سرطان ریه
ارتباط ویتامین B با خطر ابتلا به سرطان ریه
عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی
عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی
گیاه خار مریم و درمان بیماریها
گیاه خار مریم و درمان بیماریها