تلفن تماس: 204-8541011-0513

موسسه دارویی آستان قدس رضوی

آرشیو کل اخبار
بیماری پارکینسون ؛ علائم ، پیشگیری و درمان
پارکینسون نوعی بیماری وحالت لرزش در وضعیت استراحت است که متاسفانه مختص سالمندان نیست و جوانان هم به آن مبتلا میشوند . ازمشهور ترین افرادی که به این بیماری مبتلا بودند محمد علی کلی و رابین ویلیامز را می توان نام برد .
شیوع این بیماری در سراسر دنیا یکسان است ؛ بطورکلی این بیماری براثرازبین رفتن سلولهای ترشح کننده ماده ای به نام دوپامین (که یک انتقال دهنده عصبی) است رخ میدهد. افزایش نسبت استیل کولین به دوپامین درعقده های قاعده ای مغز موجب علائم ترمور، سفتی عضلات و کندی حرکات میشود .
عده ای علایم بیماری پارکینسون را به افزایش سن نسبت می دهند و برای درمان آن دیر اقدام می کنند . معمولا یک درصد از افرادی که بالای 60 سال هستند دچار پارکینسون می شوند البته قبلا هم گفته شد که این بیماری در جوانان نیز بروز می کند . 

علائم پارکینسون
پارکینسون یک بیماری تدریجی است بنابراین ،ممکن است با علائم پنهان وخیلی سبک شروع شود به طوریکه دیگران متوجه آن نشوند و فقط خود فرد لرزش اندام‌ها را احساس کند.
بیماری پارکینسون با این نشانه هاهمراه است:
- تروما
- کندی حرکت
- اختلال جنسی
- علایم مثانه ای وگاهی بی اختیاری ادرار
- تعریق زیاد
- سفتی در حرکت اندام‌ها.
- لرزش ( تکان خوردن ، لرزیدن دست و بازوهاست و در مواردی هم پاها ) درابتدا ممکن است خیلی کند باشد و فقط خود فرد آنرا احساس کند و شاید حتی بعضی مواقع ،آنرا مخفی کند و بروز ندهد ،ولی به تدریج که بیماری پیشرفت می‌کند حرکات فرد کندتر می‌شود.
ممکن است در ابتدا اطرافیان این لرزش را متوجه شوند وخود فرد متوجه نشود. مثلاً پلک زدن فرد کمترمی‌شود یا اینکه صورت حالت ماسکه پیدامی‌کند ، بی‌حس و بی‌روح می‌شود.
کندی حرکت؛ به عنوان مثال اگر بخواهد به عقب برگردد ، به کندی برمی‌گردد.
- انقباض و سفتی عضلات
- عدم تعادل یا وجود مشکل در راه رفتن
این‌هاعلائم تدریجی است که به سراغ فرد می‌آید و خود بیمار در بیشت رمواقع متوجه آن‌ها می‌باشد و پاره‌ای از مواقع نیز توجه اطرافیان را جلب می‌کند.
بیماری پارکینسون با بروز مشکل درعضلات بدن شروع می‌شود و تا مشکلات در بلع و یبوست پیش می‌رود. و بعد از مدتی فرد مبتلا ممکن است دچار لکنت یا ناتوانی در بیان کلمات شود. برخی از افراد مبتلا هم ممکن است به دمانس (زوال عقل) دچارشوند. 

پیشگیری از پارکینسون
چه مواد مغذی در این بیماری موثرهستند؟
- ویتامین‌ها
ویتامینC   : به دلیل داشتن انتی اکسیدان باعث تعویق بیماری میشود .
ویتامین E   : ازبین برنده رادیکال آزاد ، سلول‌های مغز را از آسیب ‌حفظ می‌کند. مصرف مقادیر زیاد ویتامین C و E برای این بیمار یپیشنهاد می‌شود. این مقادیر به ‌طور معمول از طریق مواد غذایی تامین نشده و باید مکمل یاری صورت گیرد.
ویتامین‌های گروه B : نقش بسیار مهمی درعملکرد مغز و فعالیت آنزیم‌ها دارند.
ویتامین B5 :  د رانتقال سریع پیام از یک سلول عصبی به سلول دیگردخالت دارد.
ویتامین: B3 بهبود گردش خون را درمغز، درصورت ابتلا به اختلالات کبدی، نقرس و یا فشارخون بالا نباید از این ویتامین استفاده کرد.
ویتامین: B6 تولید دوپامین درمغز،اما درصورت مصرف لوودوپا نباید این مکمل را مصرفکرد.
 - موادمعدنی
سلنیوم: یک آنتی اکسیدان قوی است.
کلسیم: همراه با منیزیم عمل می‌کند و برای انتقال تحریک عصبی نیاز است.
- اسیدهای آمینه
- تیروزین : برای تنظیم و بهبود حالات و رفتار فرد مفید است.
- فنیل آلانین: علائم را کاهش داده و در بهبود افسردگی موثر می‌باشد. منع مصرف برای خانم های باردار و شیرده ، اضطراب بی مورد ، دیابت ، فشارخون ، فنیلکتونوری
-  گلوتامیک اسید: برای انتقال تحریک عصبی.
- Ginkgo Biloba : این عصاره از برگ‌های خشک درخت جینگو به دست می‌آید که بومی ایران نیزهست. اثرات بسیار مفیدی از این گیاه دیده شده، ازجمله بهبود گردش خون و اکسیژن برای بهتر شدن عملکرد مغز، کاهش کرامپ ‌پا، لرزش ، رعشه و افزایش احساس بهبودی.
آجیل

توصیه‌های تغذیه‌ای
تاکید بر مصرف منابع خام مواد غذایی در رژی مغذایی: مطمئن شوید که سه چهارم دریافت غذایی شما از مواد غذایی خام مانند دانه‌ها و مغزها است.
تاکید بر مصرف مواد غذایی حاوی فنیل آلانین: ازآنجا که اسیدآمینه فنیل آلانین ممکن است به کاهش علائم بیماری پارکینسون کمک کند، موادغذایی مانند بادام ، مغزها، ماهی، گردو، کدوتنبل، کنجد، لوبیا، نخود وعدس را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
کاهش مصرف پروتئین: مقدارپروتئین رژیم غذایی باید به هفت گرم در روز کاهش یابد به جای مصرف گوشت و ماکیان ، سایر منابع پروتئین مثل : جو، سویا، ماست، لوبیاها وعدس استفاده شود. در بیمارانی که لوودوپا مصرف می‌کنند، پروتئین باید بعدازظهرمصرف شود زیرا اسیدهای آمینه‌ در این مواد غذایی ممکن است از رسیدن لوودوپا به مغز جلوگیری کنند.
درصورت مصرف لوودوپا باید در یافت ویتامین B6 کنترل شود: ویتامین B6 ممکن است با اثرات این دارو تداخل پیدا کند.
بنابراین در صورت استفاده از این دارو باید میزان دریافت مواد غذایی حاوی ویتامین B6 مانند: موز، ماهی، گوشت، جگر، جودوسر، بادام‌زمینی، سیب‌زمینی وغلات کامل کنترل شود.
تاکید بر مصرف کربوهیدرات: میزان دریافت کربوهیدرات به پروتیین 7 گرم به یک گرم است. ازمصرف باقلا خودداری شود. باقلا حاوی دوپامین است  وخوردن بیش از یک دوم لیوان آن به همراه دوز روزانه لوودوپا می‌تواند سبب بروزعلائم ناشی از مصرف زیاد دوپامین گردد. باقلا به‌ طورعمده در رژیم غذایی مدیترانه‌ ای مصرف می‌شود.

بهترین مواد غذایی که برای بیمران پارکینسون بسیار موثر است عبارتند از :
  • زعفران
  • چای سبز
  • میوه های قرمز مثل زغال اخته ، توت فرنگی و ...
  • گردو
  • ماست
  • دارچین
  • مرکبات
تغییر سبک زندگی
ورزش: فعالیت جسمانی و داشتن تمرینات ِمتوسط روزانه می‌تواند به عملکرد طبیعی عضلات کمک کند. تمرینات انتخابی مثل قدم زدن، آهسته دویدن، شنا و حرکات کششی سبب حرکت عضلات و پمپ قلب می‌شود.

سموم: آفت کش‌ها، پاک‌کننده‌ها وسایر ترکیبات شیمیایی که به‌ طور معمول در محیط زندگی استفاده می‌شوند، با بیماری پارکینسون ارتباط دارند. اگر چه ممکن است قرار گرفتن در معرض چنین موادی مکرر نباشد ،ولی حتی مقادیر کم آنها هم می‌تواند مشکلاتی را در بچه‌ها ، کهنسالان و افراد بیمار ایجاد کنند.

درمان دارویی بیماری پارکینسون 
مصرف داروهای حاوی ترکیبات دوپامین باعث کاهش و بهبود علائم پارکینسون می‌شود، اما مصرف این دارو تا پایان عمر شان ضروری است.
در مواردی که پارکینسون پیشرفته باشد ، (از شروع بیماری شش سال گذشته باشد) با مصرف دارو پاسخ مناسب گرفته نشود یا مصرف دارو همراه با عوارض دارویی باشد ، درمان از طریق جراحی توصیه می‌شود. البته تصمیم گیری برای جراحی به عهده متخصص مغز و اعصاب بوده و هربیمارمبتلا به پارکینسون، مناسب جراحی نیست. عمل جراحی نیز از طریق الکترود ‌گذاری داخل مغزصورت می‌گیرد. البته عمل جراحی الکترود‌ گذاری باعث قطع دارو پس ازجراحی نمی‌شود، بلکه به واسطه آن فقط میزان مصرف دارو کاهش می‌یابد.
طی ‌کردن دوره‌های توان بخشی شامل گفتاردرمانی، فیزیوتراپی، کار درمانی و ورزش می‌شود طی دوره درمانی ضروری است؛ زیرا باعث افزایش قدرت عضلات، بهبودی و نرمی حرکات اندام و بهبودی تعادل، کاهش سفتی و درد مفاصل می‌شود. بر این اساس، انجام ورزش‌های هوازی مانند پیاده‌روی، تردمیل، شنا ودوچرخه‌ سواری به افراد مبتلا به پارکینسون توصیه می‌شود .


 
تعداد بازديد: -
1397/8/2 چهارشنبه
 
امتیاز دهی
 
 

تعداد بازديد اين صفحه: 17
داروهای جدیدپربازدیدترین مقالات ....

ارتباط ویتامین B با خطر ابتلا به سرطان ریه
ارتباط ویتامین B با خطر ابتلا به سرطان ریه
عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی
عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی
گیاه خار مریم و درمان بیماریها
گیاه خار مریم و درمان بیماریها