تلفن تماس: 204-8541011-0513

موسسه دارویی آستان قدس رضوی

آرشیو کل اخبار
تاثیر مخرب داروها بر روی کلیه چیست؟
یک فوق تخصص کلیه گفت: داروهایی که برای درمان بیماری های مختلف استفاده می شوند، با مکانیسم های متفاوت روی کلیه تاثیر دارند.
دکتر حشمت اله شهبازیان اظهار کرد: یکی از این موارد، مکانیسم ترمودینامیکی است که در آن، داروها موجب می شوند جریان خون در کلیه کاهش یابد و در پی آن، کلیه دچار کم خونی شده و صدمه ببیند.

وی افزود: دومین مکانیسم مربوط به آثار توکسیکولوژی است. در این روند، دارو وارد کلیه شده و مانند سم عمل کرده و کلیه را از بین می برد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: مکانیسم سوم مربوط به آثار حساسیتی یا آلرژیک است. ممکن است دارو موجب آلرژی در کلیه شود و رسوب کرده و آن را از کار بیاندازد.
وی ادامه داد: یک دارو ممکن است تنها از یک مکانیسم در تخریب کلیه عمل کند و یا با چندین مکانیسم کلیه را تخریب کند. مهمترین داروهایی که با هر سه مکانیسم عمل می کنند داروهای مسکن هستند که به صورت روزمره استفاده می شوند و تصور می شود هیچ مشکلی ایجاد نمی کند.

شهبازیان عنوان کرد: از این مسکن ها می توان به دیکلوفناک، ایبوپروفن، ایندومتاسین و استامینوفن اشاره کرد.
این فوق تخصص بیماری های کلیه گفت: هر یک از این داروها باید با مجوز پزشک استفاده شوند و مصرف بیش از حد معمول این مسکن ها ممکن است عوارض جبران ناپذیری داشته باشند.

برگرفته از: ایسنا
تعداد بازديد: -
1397/6/27 سه‌شنبه
 
امتیاز دهی
 
 

تعداد بازديد اين صفحه: 33
داروهای جدیدپربازدیدترین مقالات ....

ارتباط ویتامین B با خطر ابتلا به سرطان ریه
ارتباط ویتامین B با خطر ابتلا به سرطان ریه
عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی
عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی
گیاه خار مریم و درمان بیماریها
گیاه خار مریم و درمان بیماریها